Обираючи підлогове покриття для свого помешкання, більшість покупців звертає увагу не лише на зовнішній вигляд та міцність матеріалу, але й на його безпечність та екологічність. Попри щорічні зміни трендів в сфері дизайну інтер’єру, невпинно зростає попит саме на натуральні покриття. Це пояснює зацікавленість паркетною дошкою - тришаровою конструкцією із натуральної деревини, що стала головним конкурентом ламінату та паркету. Як і усі інші, цей матеріал має свої характеристики, особливості використання. Що ж, розповімо докладніше про те, чим відрізняється паркетна дошка, плюси і мінуси цього матеріалу.
Переваги паркетної дошки
- Екологічність. Основним матеріалом для виготовлення паркетної дошки, як і паркету, є натуральна деревина. Матеріал не містить шкідливих клеїв, домішок, а тому абсолютно безпечний для використання навіть в дитячих кімнатах, спальнях, лікарняних палатах тощо.
- “Натуральний” вигляд. Верхній шар паркетної дошки - дерево цінних порід. Не спеціалісту важко відрізнити таке покриття від масивної дошки. Матеріал вдало передає структуру, колір дерева. “Багатий” зовнішній вигляд паркетної дошки додасть вишуканості класичним, і сучасним інтер'єрам. На ринку можна знайти покриття з різними варіантами обробки: тонуванням, брашуванням, термообробка, лакування, цифровий друк. Кожен із них допомагає одній і тій же породі дерева виглядати дуже по-різному. Покриття не вигорає, сонячне проміння з часом роблять колір деревини більш глибоким, насиченим.
- Довговічність. За умови дотримання правил експлуатації, це покриття може прослужити 20, і, навіть, 35 років. Продовжити термін експлуатації виробу дозволяють спеціальні захисні речовини, що наносяться на ламелі компанією-виробником.
- Хороша шумоізоляція. Багатошарова структура покриття сприяє затриманню шуму. Тому не завжди доводиться застосовувати звукоізоляційні підкладки, укладаючи паркетну дошку.
- Можливість ремонту. У разі необхідності, так само, як і паркет чи масивну дошку, паркетну можна циклювати, шпаклювати, піддавати повторному лакуванню, тонуванню. Не стане проблемою пошкодження окремої ламелі. Її вдасться акуратно вирізати з покриття та замінити новим елементом.
- Стійкість до зовнішніх факторів. Паркетна дошка, про що йшлося раніше, в класичному варіанті містить 3 шари деревини. Перший - зазвичай, фанера. Другий - стабілізуючий, що виконується із дерева недорогих (хвойних) порід. Має товщину 4-6 мм. Третій - декоративний, виконаний із дорогого дерева - ясен, ятоба, махагоні, дуб, бук тощо. Така структура забезпечує матеріалу стабільність та міцність. Ламель не розсихається, не тріскає, здатна витримувати сильне постійне навантаження (меблі, наприклад). Не деформується після монтажу паркетна дошка, плюси її також і в тому, що вона не накопичує статичного току, не брудниться швидко.
- Практичність. На відміну від паркету, паркетна дошка не передбачає особливого догляду. Матеріал не потрібно пастувати, натирати, або ж обробляти спеціальними засобами. Догляд за цим покриття, фактично, такий самий, як і за ламінатом. Підлогу можна пилососити, протирати вологою ганчіркою.
- Простота монтажу. На відміну від паркету, монтаж паркетної дошки можна здійснити самостійно, не маючи навиків у виконанні цього завдання. Швидкість роботи в значній мірі зумовлена великим форматом ламелей, а також інноваційними системами з’єднання (“шип-паз”, замкові системи). Не доведеться використовувати клей чи інші суміші.
- Не всихається. Однозначно плюсом паркетної дошки є те, що вона не всихається, як масивна дошка. Ймовірність того, що з часом між дошками виникнуть порожнини, дуже незначна.
Розповідаючи про достоїнства і недоліки паркетної дошки, неможливо не згадати і про таку очевидну перевагу цього покриття, як доступна ціна. Звісно, матеріал не належить до категорії “економкласу”, однак, він значно дешевший, ніж паркет чи масивна дошка. Різниця ціни може сягати 600-1200 грн. за 1 м.кв.
Недоліки паркетної дошки
Розглянувши, які має паркетна дошка переваги, варто для об’єктивності також вказати і на недоліки цього покриття.
- Чутливість до мікроклімату. Як і будь-які інші вироби з дерева, паркетна дошка не відрізняється стійкістю до вологи. Після тривалого контакту з водою, покриття може набухати, стає м’яким, більше піддається плісені та грибкам. Водночас і надто сухий клімат теж не підходить цьому покриттю. Дерева в таких умовах може всихатися. Найгіршою є ситуація, коли в приміщенні відбуваються різкі перепади рівня вологості. В такому разі, термін експлуатації покриття суттєво зменшується.
- Ймовірність механічних пошкоджень. З'ясовуючи, чим особлива паркетна дошка (за і проти її використання), не варто забувати й про те, що матеріал не є таким міцним, як, скажімо, бетон. Відтак сліди від каблуків, меблів, кігтів тварин на цьому покритті можуть залишатися.
- Обмежена кількість циклювань. У разі необхідності, фактично усі моделі паркетної дошки можна циклювати. Між тим, під час купівлі матеріалу, варто звернути увагу на товщину верхнього шару. 3-4 цикли відновлення дозволяються для покриття із товщиною верхнього шару від 3-4 мм. 1-2 цикли - у разі, коли товщина декоративного шару 2,5-3 мм. Про циклювання варто забути, якщо верхній шар становить менше, ніж 2,5 мм.
- Труднощі з монтажем клейовим способом. Якщо укладання доводиться робити на клей, поверхня повинна бути максимально рівною та чистою. Попередньо її потрібно помити та просушити. Навіть такий незначний перепад висоти, як 2-3 мм, може спричинити деформацію окремих ділянок на підлозі.
Описуючи особливості паркетної дошки, плюси і мінуси цього матеріалу, не можна не вказати і на тому, що схем укладки цього матеріалу не так багато, як, скажімо, паркету. Ламелі можна буде розмістити вздовж довгої стіни, впоперек до неї, або ж по діагоналі. Габарити ламелей не дають змоги виконувати художню кладку.
Підсумки
З огляду на усі переваги та недоліки паркетної дошки, варто сказати, що це справді хороший матеріал, що ідеально підійде для вітальні, спальні, дитячої кімнати, бібліотеки, гардеробної, офісу чи кабінету. В цих приміщеннях він буде довго служити та “тішити око” своїм неперевершеним зовнішнім виглядом. Однак, відмовитись від цього матеріалу краще в тому разі, якщо облаштувати кімнату приміщення в ванній, кухні, коридорі, а також тих кімнатах, де нестабільна вологість чи температура повітря, якщо в домі проживають тварини, що можуть пошкодити покриття.
Щоб паркетна дошка прослужила довго особливу увагу приділити процесу монтажу, а також не забувати про дбайливу експлуатацію матеріалу (не варто ходити по ньому у взутті та ставити меблі на колесиках), правильний догляд (не використовувати абразивних речовин).